*** ZDJĘCIE ARCHIWALNE *** Na zdjęciu archiwalnym z  01.02.2012 r. pisarka, satyryk i dziennikarka Maria Czubaszek podczas promocji książki "Każdy szczyt ma swój Czubaszek" w Warszawie. Maria Czubaszek zmarła 12 maja 2016 r. w wieku 76 lat. (zuz) PAP/Andrzej Rybczyński

Maria Czubaszek- pisarka, scenarzystka, felietonistka, satyryk nie żyje. Miała 76 lat. To była kobieta, która była niezwykle szczera, otwarcie mówiła o dwukrotnej dokonanej aborcji, o tym, że nigdy nie miała instynktu macierzyńskiego. Paliła jak smok, zaczęła w wieku 16 lat, a potrafiła spalić trzy paczki dziennie papierosów. Jak na swoje życie i tak dożyła późnych lat. Maria była kobietą, która nie przejmowała się reakcją innych ludzi na jej ostre słowa i wyznania. Za to ją ceniłam, mówiła swoje, robiła swoje i nie martwiła się tym. Miała znakomite, choć specyficzne i nie dla każdego akceptowane poczucie humoru. Maria w ostatnich latach mocno zaznaczała swoją niechęć do Kościoła i popierała aborcję. Rozmawiając z jedną z kobiet, która opowiedziała mi swoją historię aborcji, którą możecie przeczytać tutaj, myślałam, że każda kobieta prędzej, czy później żałuje swojego wyboru. Jak widać niekoniecznie. Mimo wszystko bardzo szanowałam i ceniłam sobie Marię za jej sposób bycia, poczucie humoru i za to, że tak bardzo zależało jej na wolności. Ograniczeń to Ona zdecydowanie nie lubiła.

A oto jej własne słowa, co do dokonanej aborcji: „W tamtych czasach jak się było w ciąży, to ja wiedziałam, że ją usunę. Nawet zrobiłam to dwa razy. I muszę przyznać, że jak czytam, że każda kobieta, która usunęła ciążę ma traumę do końca życia, to ja już prawie jestem przekonana, że ja nigdy z tego powodu nie miałam traumy. Zawsze mówiłam: „Boże, jak to cudownie, że ja to zrobiłam”

Z Marią zgadzam się z wieloma sprawami m.in. powiedziała o tym, że „ […] nie lubię mówić o swoich problemach. Zazwyczaj i tak nikt ich za mnie nie załatwi. To po co ? Żeby usłyszeć: ,,Nie martw się jakoś to będzie” ? To sama to sobie mogę powiedzieć.” Jeśli chodzi o podejście do niektórych spraw, zgadzam się z nią w 100%, choć nie ze wszystkim.

Oto kilka cytatów, które dokładnie opisują sposób bycia Marii:

„Ponad dwa lata temu spytał mnie dziennikarz, to powiedziałam, że usunęłam ciążę. 50 lat temu to nie był problem. Może nie jak usunięcie migdałków, ale wiele kobiet to robiło. Dla mnie to jest mniejsze zło, a nie coś dobrego. I uważam, że lepiej jest usunąć na początku ciąży, niż potem wsadzić do szafy albo do beczki, albo do zamrażarki „

„Wpadłem przed chwilą na pomysł, żeby napisać sobie jakąś książkę. Mam dzisiaj wolny wieczór, a nie mam nic do czytania.”

„Życie jest za piękne, aby żyć normalnie”

„A co do intuicji, to podejrzewam, że ja czegoś takiego w ogóle nie mam. Gdybym miała, tobym nie wyszła za pierwszego męża, bo by mi intuicja podpowiedział, że skoro przed ślubem nie był w moim typie, to i po ślubie nie będzie. „

„Wkurza mnie gdy ktoś mówi, że pieniądze szczęścia nie dają.”

„Przychylam się do opinii,że są dwa dni,którymi nie należy się przejmować.To wczoraj i jutro”.

„Głosujcie państwo na mnie w plebiscycie Vivat Najpiękniejsi. Tylko szybko bo palenie zabija ! Więc czasu nie ma !”

„Czasem jak słucham niektórych ludzi to myślę sobie: Serio? To jest ten plemnik co wygrał..”

„Niektóre kabarety są bardzo odważne, bo mają tak marne programy, że to jest odwaga z tym wystąpić.„

„ Ktoś, kto powiedział, że seks jest przereklamowany, miał rację. I nie mówię tego tylko dlatego, że już jestem stara. Bo ja naprawdę kiedyś byłam młoda. I też tak myślałam.”

z11078374Q,Maria-Czubaszek-

Kobieta była niezwykle odważna wypowiadając niektóre słowa. Wielka szkoda, że już jej z nami nie ma.

Written by Patrycja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *