DSC_4376-Edit

Turystyka piesza jest najpopularniejszą i najstarszą formą turystyki. W skład turystyki pieszej wchodzi turystyka wędrówkowa krótko-, bądź długodystansowa (turystyka górska). Niezależnie od wyboru trasy, każdą wyprawę należy starannie przygotować. Jeśli już wiesz dokąd chcesz się udać, masz wybrany termin i nocleg, to teraz czas na odpowiednie przygotowanie ekwipunku. Wbrew pozorom, ludzie często zapominają o tym ważnym procesie wyruszając w góry. W dużym stopniu to co spakujesz decyduje o tym, gdzie będziesz mógł się udać – nie bagatelizuj tego.  Dobrze spakowany plecak, daje Ci wiele możliwości i nic nie będzie w stanie Cię zaskoczyć. Tak więc do roboty!

Co należy spakować do plecaka?

Z podstawowych rzeczy na pewno należy zabrać telefon komórkowy. Wychodząc w góry trzeba liczyć się z załamaniem pogody, bądź innymi sytuacjami, gdzie zostaniemy zmuszeni do wezwania GOPRU lub TOPRU. Koniecznie zapisz w telefonie numer: 601 100 300. Przezorny zawsze ubezpieczony więc pamiętaj o tym wyruszając w trasę.

– Aparat fotograficzny aby upamiętnić piękne chwile

– Dokumenty (dowód osobisty, ubezpieczenie)

– Gotówkę

– Latarkę

– Okulary przeciwsłoneczne

– Apteczkę (tabletki przeciwbólowe, wodę utlenioną, plastry, gaziki, jeśli idziesz w pełnym słońcu warto wziąć krem przeciwsłoneczny aby nie spiec się na ”raka”:) )

– Mapę, przewodnik

– Termos z herbatą

– Niezbędnik tj. scyzoryk, widelec, łyżeczka, kubek składany

Z ubrań należy pamiętać o:

Kurtce z membraną (oddychająca, utrzymująca stałą temperaturę ciała)

– Płaszczu przeciwdeszczowym

– Bluzie/polarze

– Wygodnych spodniach (najlepsze są szybkoschnące)

– Butach trekkingowych

– 2 par skarpet

– Bluzce oddychającej  

– Jeśli planujesz wspinaczkę, warto zaopatrzyć się w rękawiczki bez palców

– UBIÓR POWINIEN BYĆ PRZEDE WSZYSTKIM WYGODNY!

PROWIANT:

Poza wyżej wymienionymi rzeczami, musisz pamiętać o odpowiednim prowiancie. Unikaj picia soków/napojów gazowanych  – po nich jeszcze bardziej będzie Ci się chciało pić. Weź ze sobą wodę i herbatę w termosie. Pamiętaj o kanapkach, podczas wysiłku  apetyt się zwiększa. Na szlaku doskonale sprawdzają się kanapki z serem żółtym, chudą szynką. Z warzyw można dodać sałatę i rzodkiewkę. Nie polecam do kanapek dawać pomidora lub ogórka, jeśli warzywa puszczą sok, kanapka będzie zwyczajną „papką”. Jeśli koniecznie chcesz zabrać te warzywa, zapakuj je osobno do pojemnika. Do kanapek super sprawdzają się kabanosy. Poza kanapkami, obowiązkowo trzeba zabrać coś słodkiego np. batony/czekoladę, na szlaku dodadzą Ci energii i pomogą w chwili kryzysu. Warto wziąć owoc typu jabłko, mandarynki – wedle upodobania.

Jeśli chodzi o jedzenie, to moja proponowana lista, którą można poszerzać, bądź zmieniać. Każdy lubi coś innego, więc zabieraj to co lubisz pamiętając przy tym, aby każda zapakowana rzecz do plecaka była wartościowa. Z innych rzeczy można spakować: gotowane jajka (jajka na twardo są u mnie obowiązkowe na trasie :) ), dżem, chrupkie pieczywo, cukierki, obiad jeśli masz pojemnik termoaktywny.

Powyższa lista jest przykładowa. Wybierając się na szlak pakuję to co wymieniłam i jeszcze nigdy niczego mi nie brakło. Przy pakowaniu się w góry należy pamiętać o zmienności i załamaniu pogody,– trzeba być na wszystko przygotowanym. Pakuj tylko niezbędne rzeczy, w końcu Ty będziesz nosić plecak. Dodatkowo pamiętaj aby NIGDY nie zbaczać ze szlaku, nie bez powodu są wyznaczone trasy, którymi należy chodzić – NIE RYZYKUJ. Jeśli w połowie trasy zmieni się pogoda – przeczekaj, aż się poprawi, jeśli jest coraz gorzej, wtedy zawróć.

Ważne:

Osobiście uwielbiam samotne wędrówki, jednak wiem z jakim ryzykiem to się wiąże. Jeśli masz możliwość weź towarzysza! Poszukiwanie samotnego turysty, jest trudniejsze od znalezienia igły w stogu siana.

Pozdrawiam

Patrycja

podstawowe_zasady_bezpieczenstwa_w_gorach (2)

pol_pl_Kurtka-z-Membrana-Patagonia-Triolet-Jacket-Blue-295_1

traseo_kobieta

ubranie

Prawo_Zmowa_cenowa_rynku_5422993

800_tatry_fotolia_9463965_wiktor_bubniak

Written by Patrycja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *